Nabízím individuální terapii a individuální i párové poradenství.
Jak pomoc probíhá?
Kontaktujete mě telefonicky nebo prostřednictvím mailu a domluvíme první schůzku. Na ní se seznámíme. Vyslechnu si váš problém, společně se ve vaší situaci zorientujeme a vytyčíme cíle a linie pomoci. Někdy se stane, že stačí jedna schůzka a klient si odnáší, co potřeboval. Obvykle je ale práce na problému dlouhodobější, a tak domluvíme plán dalšího pravidelného setkávání.
Další schůzky již sledují terapeutický cíl, který se může postupně prohlubovat a měnit. Frekvence setkávání bývá jednou za týden až měsíc, podle povahy problému i časových a finančních možností klienta. Doporučuji ve světě nejčastější standard, tedy schůzky jednou týdně. Běžné jsou schůzky jedenkrát za 2 týdny. Nastavení můžeme pružně měnit. Je obvyklé, že na začátku jsou schůzky častější, a ke konci terapie se rozestup prodlužuje.
Osobní schůzky probíhají v mých prostorách na Klatovské třídě v Plzni. V nedávné době se také osvědčila terapie i poradenství online. Používáme Skype, MS Teams, Google meets, WhatsApp. Některým klientům vyhovují i čistě telefonické schůzky. Osobní setkání i práce na dálku se také mohou kombinovat.
Poskytuji pomoc v rámci soukromé psychologické praxe a veškeré služby jsou placené a přímo hrazené klientem. Cena vychází z platného ceníku. V odůvodněných případech se můžeme domluvit na smluvní ceně. Nabízím automaticky množstevní slevu, každá desátá schůzka je zdarma. Je možné platit hotově nebo na bankovní účet.
Jaké jsou nejčastější typy problémů, s nimiž klienti přicházejí?
Každý příběh i problém klienta je individuální. Postupně ho od první schůzky s klientem rozebíráme a poznáváme v jeho konkrétních souvislostech v současné době i směrem do minulosti. Někdy se klient obává, že jeho problém je banální, že je vlastně zbytečné s ním někoho obtěžovat. Ze zkušenosti vím, že pokud jste se rozhodli hledat pomoc, je téměř jisté, že ji opravdu potřebujete. Někdy stačí se v problému dobře zorientovat a najít cestu, jindy je třeba dlouhodobé doprovázení na cestě nesnadného uzdravování.
Může se také stát, že Váš problém nenajdete v následujícím výčtu těch nejčastějších. Seznam je čistě orientační. I v takovém případě může být užitečná schůzka, kde problém společně rozebereme a uvidíme, zda Vám mohu pomoci, nebo Vám doporučit jiného odborníka.
Hlavní témata a problémy, s nimiž klienti přicházejí, a kterých jsou často vzájemně provázané, jsou následující:
- úzkosti a strach
- poruchy osobnosti
- deprese, ztráta motivace
- obtíže v osamostatnění a zrání
- důsledky traumat, manipulace, závislých vztahů
- životní krize
- partnerské krize
- nízká sebedůvěra
- panické ataky
Terapie a poradenství jsou blízké způsoby pomoci, které se mohou v určité míře překrývat.
Terapie probíhá na základě terapeutického kontraktu mezi terapeutem a klientem. Řídí se pravidly diskrétnosti, profesionality, informovanosti a kvality terapeutického vztahu. Vyžaduje dlouhodobější pravidelnou práci. Doporučujeme sezení minimálně 2x měsíčně 1h. Při vzdálenosti sezení více jak měsíc již práce ztrácí dynamiku terapeutického procesu.
Poradenství může být jednorázové, opakované nebo pravidelné. Pomáhá klientovi zorientovat se ve své situaci, najít zdroje k jejímu řešení a podporuje jeho silné stránky.
Na jakém odborném základě pomoc probíhá?
Předpokladem pro možnost poskytovat terapeutickou a poradenskou pomoc je vzdělání v oboru a dlouhodobé sebezkušenostní výcviky. Základem pro mou terapeutickou práci bylo studium jednooborové psychologie na Universita Pontificia Salesiana v Římě, pětiletý sebezkušenostní výcvik v integrativní Gestalt psychoterapii institutu INSTEP v Praze, tříletý sebezkušenostní kurz výchovného poradenství na Scuola Superiore Internazionale di Scienze della Formazione dell´ISRE v Benátkách, měsíční kurz counsellingu v Marianella Centre v Dublinu a kurzy instrumentálního obohacování a dynamické diagnostiky v metodě prof. Reuvena Feuersteina.
V současné době je většina terapeutických a poradenských přístupů integrativních, kombinují přístupy různých terapeutických škol zejména v závislosti na typu problému klienta. Můj přístup je postavený na dynamické a na osobu zaměřené terapii vycházející zejména z Gestalt psychoterapie a transakční analýzy.
Jaké jsou hlavní charakteristiky mého přístupu?
Každý terapeut má svůj osobní styl. Je důležité, aby si klient a terapeut vzájemně „sedli“, ne každý terapeut je pro určitého klienta vhodný. První schůzky jsou proto pro oba, zejména pro klienta, také příležitostí k posouzení, zda klientovi způsob práce a komunikace terapeuta vyhovuje. Není nic špatného na tom, když klient v počáteční fázi řešení svého problému vyzkouší několik terapeutů.
Za nejdůležitější charakteristiky své práce považuji:
- pečlivé diagnostické vyhodnocení problému v jeho vnitřní dynamice i vztahových souvislostech,
- laskavý přístup, vycházející z důvěry v uzdravující potenciál lidské duše, kterému je třeba trpělivě vytvářet podmínky,
- autentičnost a pravdivost terapeutického vztahu, umožňující postupné jasné pojmenovávání terapeutických úkolů,
- ošetření traumatických zkušeností které brání dobrému fungování a dobrému propojení jednotlivých stránek lidské duše.
Jaká jsou hlavní pravidla poradenství a terapie?
Základem každé terapie je vytvořit pro klienta bezpečné prostředí a zajistit, že pomoc bude založena na odborně garantovaných postupech a principech. Z nich také vyplývají základní pravidla.
Důvěrnost je základem bezpeční klienta a také hlavní podmínkou pro dobré fungování terapeutického procesu. Všechno, o čem klient s terapeutem hovoří, je zcela důvěrné. Stejně jako i samotný fakt, že klient na terapii dochází. Veškeré záznamy, které si terapeut vede, nejsou přístupné pro nikoho dalšího.
Terapeutický vztah je důležitým nástrojem terapie a je chráněn pravidly. Ta především říkají, že tento vztah je výlučně profesionální. Terapeut nemůže být s klientem v jiném typu vztahu a nemůže se s ním setkávat v jiný čas nebo na jiném místě, než to, které je stanovené pro schůzky. I mailová nebo telefonická komunikace mimo schůzky je regulovaná na nezbytné organizační nebo krizové minimum.
Terepeutický proces, jeho uspořádání a pravidelnost vytváří závazek pro terapeuta a v určité míře i pro klienta. Vynechání schůzky je třeba včas omluvit. Schůzky, které nejsou omluvené 24h předem je nutné uhradit, jako kdyby proběhly. Pokud se klient rozhodne terapii ukončit, měl by to alespoň jednu schůzku předem terapeutovi sdělit a domluvit závěrečnou schůzku.